Akademia Młodego Energetyka. Uroczyste zakończenie II edycji – 21 maja 2016 r. w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy


data zamieszczenia - 2016.05.24

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już drugi rok z rzędu mogliśmy, wziąć udział w edukacji i rozwoju młodzieży z terenu Pienin, Podhala i Spisza, tworząc unikatowy program edukacyjny – Akademię Młodego Energetyka (AME)”.

21 maja 2016r. Elektrownia Wodna w Niedzicy na jeden dzień przestała być jedynie miejscem, gdzie pracują generatory, produkujące prąd i stała się Akademią dla 110 uczniów z 13 szkół podstawowych z gmin Czorsztyn, Krościenka, Łapsz Niżnych i Nowego Targu.

Na uroczyste zakończenie II edycji Akademii, elektrownia wodna zaprosiła swoich młodych studentów na „Wodny Festiwal”. Wydarzenie odbyło się w Pawilonie Informacyjno-Wystawowym, na koronie najwyższej, ziemnej zapory w Polsce. Młodzi absolwenci zostali zaproszeni do udziału w przygodzie warsztatowej, odwiedzając: • Wodne Laboratorium, • Mokry Teatr, • Mistrza Wodociągowych Instalacji oraz • Podwodny świat Jeziora Czorsztyńskiego, zamieszkały przez unikatowe potwory.

Gospodarz elektrowni - Pan Prezes Władysław M. Krakowski, powitał zaproszonych studentów, gości a w szczególności przedstawiciela jednej z najbardziej szanowanych uczelni w Polsce – Akademii Górniczo – Hutniczej, im. Stanisława Staszica w Krakowie - w osobie Pana prof. dr hab. inż. Wojciecha Suwały - Dziekana Wydziału Energetyki i Paliw w Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie objęła Honorowym Patronatem Akademię Młodego Energetyka w Niedzicy. Pan Prezes, Dziekan oraz Dyrektor ZPO w Łapszach Niżnych - Pan Mariusz Wojtas, wręczyli naszym uczniom dyplomy z okazji ukończenia całorocznej nauki w AME. Podniosłej chwili towarzyszyło ważne wydarzenie, jakim było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Spółką ZEW Niedzica S.A. a AGH w Krakowie przy realizacji praktyk studenckich planowanego, nowego wydziału AGH - „Energetyki Odnawialnej”.

Fotogaleria

Oprócz zakończenia Akademii, sobotnia uroczystość była okazją do podzielenia się z dziećmi, nauczycielami, przedstawicielami lokalnych samorządów i mediami dwoma, wspaniałymi dziełami wykonanymi  przez uczniów naszej AME podczas trwania obu edycji tego programu edukacyjnego: książką „Gra o prąd”, współtworzoną przez uczniów, biorących udział w pierwszej edycji  Akademii oraz wielkoformatową grą MEMO – maszyny oblężnicze, którą wykonano na bazie prac naszych młodych studentów, uczestniczących w drugiej edycji AME.

 Akademia Młodego Energetyka jest programem pozalekcyjnym prowadzonym przez wykładowców akademickich z krakowskich uczelni wyższych. Powstała, by wspierać motywację uczniów mieszkających na terenie Pienin, Podhala i Spisza do nauki i odkrywania ciekawych zawodów, budowania relacji z rówieśnikami z sąsiednich miejscowości oraz inspirowania w odkrywaniu zainteresowań, poprzez spotkania z ciekawymi wykładowcami i pasjonatami. Jej uczestnicy, na żywym organizmie, jakim jest Elektrownia Wodna w Niedzicy,  mieli szansę dowiedzieć się również, jak wykorzystywać naturalne zasoby do produkcji energii elektrycznej.

 Naszym mottem jest „Produkujemy czystą energię, z szacunku do przyrody, w trosce o przyszłe pokolenia”. Potencjał i potrzebę edukacji widzimy właśnie w dzieciach i młodzieży szkolnej. Dlatego otworzyliśmy dla nich drzwi naszej elektrowni, by mogły czerpać wiedzę ze źródła – ekologicznej elektrowni.

Zajęcia Akademii Młodego Energetyka odbywały się w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy raz w miesiącu od października 2015 do maja 2016r. Młodzi studenci po pierwszym wykładzie otrzymali indeksy.

 Bardzo dziękujemy nauczycielom, rodzicom i pracownikom ZEW Niedzica S.A. za wspieranie tej niecodziennej inicjatywy, jaką jest Akademia. Mamy poczucie, że dzięki takim działaniom wspólnie budujemy naszą przyszłość, jaką są dzieci.

 

str. glowna